İddaa Bayileri Ne İş Yapar? detaylı araştırma

Ülkemizde en fazla oynanan şans oyunları arasında İddaa yer almaktadır. İddaa oynayan kişilerin bu oyunları genellikle bayiler üzerinden oynadığını görebiliyoruz. Baktığımız zaman neredeyse her mahallede bir İddaa bayii yer almaktadır. Birçok kişi bu İddaa bayilerinin tam olarak ne iş yaptığını bilmiyor. İddaa bayileri, İddaa oynamak isteyen ve kuponlarını yapan kişilerin bu kuponlarını onaylamaktadır. Aynı zamanda İddaa oynayarak sonucu öğrenmek isteyen kişilerin sonucunu öğrenmesine ve belli bir miktara kadar kazandığı tutarı almasına yardımcı olmaktadır. İddaa bayileri Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından kontrol altına alınmaktadır. Bayilerin işlerini nasıl yaptığı ve bu evrede illegal bir durumun olup olmadığını Başkanlık kontrol etmektedir.

İddaa bayisi açmak isteyen birisi ilk olarak başkanlığın gerektirdiği usul ve esasları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu usul ve esasların yerine getirmesine bağlı olarak bayilik verilmesi kura ile gerçekleşmektedir. İstenilen bütün şartları taşıyan kişiler Sportoto’nun sitesinde yer alan Bayilik Başvuru Formu’nu da doldurması gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru formunu sabıka belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru bedelinin yatırılmış olduğuna dair banka dekontu ve başvuru şirket adına yapılacaksa yetki belgesiyle beraber son başvuru tarihine kadar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın adresine gönderilmesi gerekmektedir. Bayilik başvurusu yapmak için bir ücret yatırılması gerekmektedir. Bu ücretin de başkanlığın belirtmiş olduğu hesaba yatırılması büyük önem arz eder.

İddaa bayilerinin tam olarak ne kazandığı da merak edilen konular arasındadır. Aslında bu konu hakkında yapılmış olan resmi bir açıklama olmadığını söyleyebiliriz. Bu noktada araştırma yaptığımız zaman bayilerin oynanan kuponunun %7’sini aldıklarını görüyoruz. Aynı zamanda kazanmış olan bir kuponun teshil edilmesine aracılık ettiği takdirde ise tahsil edilen tutarın %2’sini almaktadır. Bayiler bu şekilde kazanç elde ederken bazı bayilerin diğer şans oyunlarını da oynatarak onlardan da kazanç elde ettiğini görüyoruz. Aynı zamanda bayilerde insanların İddaa oynayacakları zaman tüketebilecekleri aperatif yiyecekler de satılabiliyor. Birçok bayii sattığı bu yiyeceklerden de kar ederken güzel kazançlar elde ediyor ve kendisine sabit bir müşteri kitlesi oluşturmayı başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.